Obsah fóra forum.crohnclub.sk forum.crohnclub.sk
Fórum pre Slovak Crohn Club

FAQFAQ   HľadaťHľadať   Zoznam používateľovZoznam používateľov   Používateľské skupinyPoužívateľské skupiny   Výpočet CDAIVýpočet CDAI   RegistráciaRegistrácia 
 GalériaGaléria   NastaveniaNastavenia   Prihlásiť, pre kontrolu súkromných správPrihlásiť, pre kontrolu súkromných správ   PrihláseniePrihlásenie 

Nový liek Humira - viete o ňom niečo ?
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Ďalší

Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra forum.crohnclub.sk -> Lieky a výživové doplnky
Zobraziť predchádzajúcu tému :: Zobraziť nasledujúcu tému  
Autor Správa
Igito
 •

Založený: 15.07.2008

PríspevokZaslal: Ut,05.05.2009 13:38    Predmet: Humira Odpovedať s citátom

Ja len tak v krátkosti .Liek mi zatial pomáha celkovo sa cítim celkom dobre ,po dlhej dobe sa opäť chystám na aktívny šport. Dúfam , že mi to vyjde.Ešte som chcel spomenúť , že občas sa tu niekto vypytuje na BL ,tak si myslím že moderátor by ho mohol presmerovať na tento topic, ved tu sa o tom dajú získať celkom slušné info.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
zdeny
 •••

Založený: 09.10.2008

PríspevokZaslal: Ut,05.05.2009 18:03    Predmet: Re: Humira Odpovedať s citátom

tak to je super, uz se tesim na info o cervicich.
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu
Igito
 •

Založený: 15.07.2008

PríspevokZaslal: Po,01.06.2009 1:10    Predmet: Čo je Humira Odpovedať s citátom

Čo je Humira? Humira je liek obsahujúci účinnú látku adalimumab. Dodáva sa ako injekčný roztok v liekovke, naplnená injekčná striekačka alebo naplnené pero, všetky s obsahom 40 mg adalimumabu. Na čo sa liek Humira používa? Humira je protizápalový liek. Používa sa na liečbu týchto skupín pacientov: • dospelí s stredne závažnou až ťažkou aktívnou reumatoidnou artritídou (ochorenie imunitného systému spôsobujúce zápal kĺbov), ktorí neodpovedali primerane na inú liečbu, a dospelí s ťažkou aktívnou progresívnou (zhoršujúcou sa) reumatoidnou artridídou, ktorí doposiaľ nedostávali metotrexát (iný liek pôsobiaci na imunitný systém). Liek Humira sa používa buď v kombinácii s metotrexátom, alebo samotný v prípade pacientov, ktorí nemôžu užívať metotrexát. • adolescenti vo veku od 13 do 17 rokov s polyartikulárnou juvenilnou idiopatickou artritídou (ochorenie imunitného systému postihujúce deti a adolescentov, ktoré spôsobuje zápal aspoňpiatich kĺbov), ktorí neodpovedali primerane na inú liečbu. Liek Humira sa používa buďv kombinácii s metotrexátom, alebo samotný v prípade pacientov, ktorí nemôžu užívať metotrexát. • dospelí s aktívnou a progresívnou formou psoriatickej artritídy (ochorenie spôsobujúce červené, šupinaté škvrny na pokožke a zápal kĺbov), ktorí neodpovedali primerane na iné terapie. • dospelí s ťažkou aktívnou ankylozujúcou spondylitídou (ochorenie spôsobujúce zápal a bolesťkĺbov chrbtice), ktorí neodpovedali primerane na iné terapie. • dospelí s ťažkou aktívnou Crohnovou chorobou (ochorenie spôsobujúce zápal čriev), ktorí neodpovedali primerane na iné terapie. • dospelí s psoriázou (ochorenie spôsobujúce červené, šupinaté škvrny na pokožke), ktorí neodpovedali primerane na iné terapie. Viac informácií sa nachádza v písomnej informácii pre používateľov. Výdaj lieku je viazaný na lekársky predpis. Ako sa liek Humira užíva? Liečbu liekom Humira má začať a sledovať lekár so skúsenosťami v liečbe chorôb, na ktoré sa Humira používa. Odporúčaná dávka je 40 mg podávaná každé 2 týždne formou injekcie pod kožu. Pri Crohnovej chorobe a pri psoriáze je počiatočná dávka 80 mg, a potom každé dva týždne 40 mg. Pacientom s Crohnovou chorobou, u ktorých je potrebné dosiahnuť rýchlejšiu odpoveď na liečbu, treba
--------------------------------------------------------------------------------
Page 2
zdvojnásobiť tieto prvé dve dávky (160 mg a následne 80 mg), aj keď to môže vyvolať silnejšie vedľajšie účinky. Počas liečby liekom Humira sa pacientom môžu podávať iné lieky ako napríklad kortikosteroidy (iné protizápalové lieky). Po zaškolení a so súhlasom lekára si pacienti môžu Humiru vpichovať sami. Pacienti užívajúci liek Humira musia dostať osobitnú kartu s upozornením, obsahujúcu bezpečnostné údaje o lieku. Viac informácii sa nachádza v písomnej informácii pre používateľov Akým spôsobom liek Humira účinkuje? Účinná látka lieku Humira, adalimumab, je monoklonálna protilátka. Monoklonálna protilátka je protilátka (typ proteínu) vyrobená, tak aby rozpoznala a naviazala sa na osobitnú štruktúru (nazývanú antigén), ktorá sa nachádza v tele. Adalimumab bol navrhnutý tak, aby sa viazal na chemický posol v tele nazývaný tumorový nekrotický faktor (TNF). Tento posol sa podieľa na vzniku zápalu a zistilo sa, že má vysoké hladiny u pacientov s ochoreniami, na liečbu ktorých sa Humira používa. Adalimumab blokovaním TNF zmierňuje zápal a ďalšie symptómy ochorení. Ako bol liek Humira skúmaný? Liek Humira sa skúmal v piatich štúdiách na pacientoch so stredne závažnou až ťažkou reumatoidnou artritídou. V štyroch z týchto štúdií sa porovnávala účinnosť lieku Humira ako monoterapie alebo ako doplnku k iným protizápalovým liekom vrátane metotrexátu s účinnosťou placeba (zdanlivý liek) u viac ako 2000 pacientov. V piatej štúdii s 799 pacientmi, ktorí v minulosti metotrexát neužívali, sa porovnávala kombinácia lieku Humira plus metotrexát s metotrexátom alebo liekom Humira samotnými. Pri polyartikulárnej juvenilnej idiopatickej artritíde sa porovnával liek Humira s placebom, a to buďako monoterapia alebo ako prídavná liečba k metotrexátu, v jednej štúdii s 171 pacientmi vo veku 4 až 17 rokov. Všetci pacienti najprv dostávali počas 16 týždňov liek Humira, a ďalších 32 týždňov buďpokračovali v liečbe týmto liekom, alebo dostávali placebo. Pri psoriatickej artritíde sa porovnával liek Humira s placebom počas 12 týždňov v dvoch štúdiách zahŕňajúcich 413 pacientov. Lieky boli užívané ako monoterapia alebo v kombinácii s inýmprotizápalovým liekom. Pri ankylozujúcej spondylitíde sa porovnával liek Humira s placebom ako doplnková liečba k existujúcej terapii počas 12 týždňov v dvoch štúdiách zahŕňajúcich 397 pacientov. Pri Crohnovej chorobe sa porovnávala účinnosť prvých dvoch dávok lieku Humira (indukčná liečba) s placebom v rámci dvoch štúdií so 624 pacientmi počas 4 týždňov. V ďalšej štúdii s 854 pacientmi sa skúmali dlhodobé účinky (udržiavacia liečba) liekom Humira počas max. 56 týždňov. Pri psoriáze sa porovnával liek Humira s placebom počas 16 týzdňov u 1212 pacientov. V inej štúdii sa skúmal účinok lieku Humira v kombinácii s metotrexátom v porovnaní s placebom u 271 pacientov počas 16 týždňov. Vo všetkých štúdiách bola hlavným meradlom účinnosti zmena príznakov. Aký prínos preukázala Humira v týchto štúdiách? Liek Humira bol účinnejší než placebo pri liečbe všetkých skúmaných ochorení.Pri reumatoidnej artritíde bolo najväčšie zmiernenie príznakov pozorované v štúdiách skúmajúcich liek Humira ako doplnkovú liečbu k metotrexátu: asi dve tretiny pacientov užívajúcich liek Humira mali po 6 mesiacoch najmenej 20-percentné zmiernenie symptómov v porovnaní so štvrtinou z tých, ktorí užívali placebo. V prípade pacientov, ktorí užívali liek Humira ako doplnkovú liečbu, sapozorovalo menšie poškodenie kĺbov a zníženie fyzickej funkcie bolo miernejšie. U pacientov, ktorípredtým neužívali metotrexát, bola kombinácia Humira plus metotrexát účinnejšia ako metotrexát samotný. Pri polyartikulárnej juvenilnej idiopatickej artritíde došlo u približne 40 % pacientov užívajúcich liek Humira, v kombinácii s metotrexátom alebo samotný, k zhoršeniu artritídy v porovnaní so 69 %pacientov užívajúcich placebo. V prípade pacientov užívajúcich liek Humira s metotrexátom bol však zaznamenaný nižší výskyt vedľajších účinkov, a preto sú celkové výsledky štúdie u kombinácie lieku Humira a metotrexátu lepšie ako u lieku Humira používaného samostatne. Stanovená 40-miligramová dávka, ktorá je zatiaľ jedinou dostupnou dávkou lieku Humira, sa považuje sa vhodnú iba pre pacientov starších ako 13 rokov. 2/3
--------------------------------------------------------------------------------
Page 3
3/3 V štúdiách skúmajúcich psoriatickú artritídu, ankylozujúcu spondylitídu, psoriázu a indukčnú a udržiavaciu fázu liečby Crohnovej choroby viedlo užívanie lieku Humira k výraznejšiemu zlepšeniu príznakov uvedených ochorení ako užívanie placeba.Aké riziká sa spájajú s užívaním lieku Humira? Najčastejší vedľajší účinok zistený v štúdiách lieku Humira (pozorovaný u viac ako 1 pacienta z 10) bola reakcia v mieste vpichu (vrátane bolesti, opuchu, začervenania alebo svrbenia). Kvôli zvýšenému riziku infekcie počas liečby liekom Humira a 5 mesiacov po nej treba pacientov starostlivejšie sledovať z hľadiska infekcií vrátane tuberkulózy. Zoznam všetkých vedľajších účinkov pozorovaných pri používaní lieku Humira sa nachádza v písomnej informácii pre používateľov. Liek Humira by nemali používať osoby, ktoré môžu byť precitlivené (alergické) na adalimumab alebo na iné zložky lieku, Tento liek nesmú užívať pacienti s tuberkulózou, inými vážnymi infekciami alebo stredne závažným alebo závažným zlyhaním srdca (keď srdce nepumpuje dostatok krvi do tela). Prečo bola Humira schválená? Výbor pre lieky na humánne použitie (CHMP) rozhodol, že prínos lieku Humira je väčší ako jeho riziko spojené s liečbou reumatoidnej artritídy, psoriatickej artritídy, polyartikulárnej juvenilnej idiopatickej artritíde ankylozujúcej spondylitídy, Crohnovej choroby a psoriázy. Výbor odporučil udeliť povolenie na uvedenie lieku Humira na trh. Ďalšie informácie o lieku Humira: Európska komisia 8. septembra 2003 udelila spoločnosti Abbott Laboratories Ltd povolenie na uvedenie lieku Humira na trh platné v celej Európskej únii. Úplné znenie správy EPAR o lieku Humira sa nachádza tu. Posledná aktualizácia tohto súhrnu: 09–2008
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail Zobraziť autorove WWW stránky
stevo

Založený: 28.02.2004

PríspevokZaslal: Ne,02.05.2010 17:54    Predmet: Odpovedať s citátom

To s tym zacervenanim a svrbenim v mieste vpichu mozem veru potvrdit. 5 mesiacov to bolo ok, teraz to vydrzi cervene aj skoro tyzden - uvidime ci nebude treba vysadit, co by bola skoda.
Návrat hore
lienka
Moderátor
Moderátor

PríspevokZaslal: Po,03.05.2010 15:29    Predmet: Odpovedať s citátom

kvoli zacervenaniu ci opuchom v mieste vpichu sa nezvykne BL vysadit, ide len o lokalne podrazdenie, ktore nema vplyv na celkovy zdravotny stav (ine by bolo keby si sa vyhadzal po celom tele, ale aj to potrebuje posudenie dermatologa, ci ide o indikaciu na prerusenie liecby alebo "to same prejde" ako sa mne stalo)

osobne mavam vacsinou opuch aj scervenanie par dni, niekedy sa vobec reakcia v mieste vpichu nedostavi, ale nepovazujem to za nieco vazne, zvladam s tymi opuchmi aj potenie pri cviceni Wink
Návrat hore
evelyn101

Založený: 30.12.2010

PríspevokZaslal: Št,13.01.2011 15:54    Predmet: Lieky a vyzivove doplnky Odpovedať s citátom

Ahojte!Som poriadne nasrata akurat som sa docitala ze za Humiru treba doplacat Evil or Very Mad Dokonca uz dva mesiace doplacam aj za Pentasu,to uz mam ozaj robit len na lieky?No a potom nemaj stresy dnes to asi rozpumpujem zas na hajzliku.Zajtra budem vediet viac idem si do BB pre Humiru.Co vy na to?Zdravi Vas Evelyna Wink
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Odoslať e-mail
Katarinka

Založený: 29.12.2010

PríspevokZaslal: Št,13.01.2011 21:27    Predmet: Odpovedať s citátom

ahoj evelyn!ja som bolo v BB u Mudr Valacha predvčerom po Humiru a nič som nedoplácala.ani nespomenul,že by mala nastať neaká zmena.nedávno som aj ja počula,že za perá sa má mesačne!!doplácať200euro ale za inekcie,ktoré sú bolestivejšie nič.hádam to tí somári neschvália!!?ved už sme potrestaní akurát dosť,nie????
Návrat hore
evelyn101

PríspevokZaslal: Št,13.01.2011 21:54    Predmet: Lieky a vyzivove doplnky Odpovedať s citátom

Ahoj Katarinka!Velmi si ma potesila Laughing ja mam Humiru-pero a tuto informaciu som citala dnes na strankach o crohnovej chorobe,kde pisali ze je to platne od 1.1.2011,dokonca tam bola uvedena aj suma nejakych 9,27 za jedno balenie.Uvidim co bude zajtra v BB a ozvem sa Ti.Pekny vecer pre Teba a babetko praje Evelyna Wink
Návrat hore
Katarinka

Založený: 29.12.2010

PríspevokZaslal: Pi,14.01.2011 21:35    Predmet: Odpovedať s citátom

určite dej vedieť!ja som vlastne dostala druhú polovicu z udelenej výnimky,takže som nič neplatila.tiež mám Humiru pero.možno recepty od nového roka už musime platiť
evelyn101

PríspevokZaslal: So,15.01.2011 21:21    Predmet: Lieky a vyzivove doplnky Odpovedať s citátom

Ahoj Katarinka!Vcera som bola vBB pre Humiru a nic som nedoplacala,ale opytala som sa lekarnicky ako to vlastne je s tym doplatkom a povedala ze je to v stadiu riesenia.Tak si pockame co poriesia,dufam ze pre nas len dobre a nic nebudeme doplacat.Inak ta suma 9,27eur by mala byt za jedno balenie.Cakam tiez na vynimku a do BB by som mala ist niekedy v polovici februara uvidime co dalej.Zdravi Evelyna Wink
Návrat hore
lienka
Moderátor
Moderátor

PríspevokZaslal: Po,17.01.2011 15:18    Predmet: Odpovedať s citátom

priamo na stranke Ministerstva zdravotnictva SR je dostupny material k aktualnej kategorizacii liekov k 1.1.2011 (takze je to uz "doriesene"), konkretne tu kde po kliknuti na "cast A: zoznam liekov" je pri Humire uvedene nasledovne:
sol inj 2x0,8 ml doplatok 0% t.j. 0,00 eura
sol inj 2x0,8 ml (skl. napl. pero) doplatok 0,71 % t.j. 9,67 eura
co sa da samozrejme obist tak, ze lekar nepredpise pera ale injekcie, co je pochopitelne, kedze pero je len o kusok vyssi komfort, za ktory sa vsade plati

tieto materialy su na strankach MZ SR aktualizovane a spolahlive, aj pri dalsej kategorizacii odporucam na ne kliknut
Návrat hore
martinsos
 •

Založený: 16.10.2008

PríspevokZaslal: St,23.11.2011 11:22    Predmet: Odpovedať s citátom

Ahojte , keď Vám vybavovali Humiru v Thalione museli ste byť hospitalizovaný v špitáli ako pri začiatku remicade? Myslím za tie prvé vyšetrenia, plúcne, sono etc..
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lienka
Moderátor
Moderátor

PríspevokZaslal: So,26.11.2011 14:04    Predmet: Odpovedať s citátom

nie, na vyšetrenia ťa pošlú normálne ambulatne, keď si ich všetky "pozbieraš" tak sa odmenu dostaneš liečbu Wink
Návrat hore
martinsos
 •

Založený: 16.10.2008

PríspevokZaslal: So,26.11.2011 20:20    Predmet: Odpovedať s citátom

Aha priamo tam v tej poliklinike? Smile
Návrat hore
Zobrazit informácie o autorovi Odoslať súkromnú správu Zobraziť autorove WWW stránky
lienka
Moderátor
Moderátor

PríspevokZaslal: Ne,27.11.2011 10:51    Predmet: Odpovedať s citátom

nie, buď ťa pošlú priamo za konkrétnym lekárom alebo si budeš musieť nájsť sám - ja som bola pred rokmi u pľúcneho na Mickiewicovej, tam ma poslali kvôli testom na protilátky TBC (myslím, že tento lekár robil pre Thalion vyšetrenia aj pred Remicade aj pred Humirou)
ale napr. predoperačné pred celkovou narkózou som si musela vybaviť sama aj RTG pľúc aj internistu
určite inštrukcie včas dostaneš Wink
Návrat hore
Odoslať novú tému   Odpovedať na tému    Obsah fóra forum.crohnclub.sk -> Lieky a výživové doplnky Časy uvádzané v GMT + 1 hodina
Choď na stránku Predchádzajúci  1, 2, 3 ... , 13, 14, 15  Ďalší
Strana 14 z 15

Prejdi na: